ארבע בעיות אינסטלציה נפוצות וכיצד לתקן אותן

רוב הזמן, אנו מתייחסים לגופים והאביזרים שפועלים בבתים שלנו כמובנים מאליהם. הרשת העצומה של צינורות המחוברים זה לזה מתחת לברזים או מאחורי הרדיאטורים אחראית לשמור על החום ולספק לנו מים נקיים.

כלומר, עד היום שבו אתם מוצאים את עצמכם בוהים בצינור מטפטף, אביזר שנתפס או ניקוז שפשוט לא מוכן להפתח. פעמים רבות, התסכולים האלה עלולים לגרום להוצאת זמן וכסף על שרברבים או על טיפולים יקרים. כדי להקל על החיים, הכנו רשימה של בעיות אינסטלציה בסיסיות וכיצד לתקן אותן באמצעות מספר כלים ותרסיס סיליקון.

כיצד לתקן בעיות אינסטלציה נפוצות במשק הבית עם תרסיס סיליקון

תיקון ברז

טפטוף מתמיד של ברז דולף יכול לשגע כל אדם. למרבה המזל, זו בעיה שבדרך כלל ניתן לפתור במספר שלבים פשוטים.

כדי להתחיל, עצרו את אספקת המים למכשירי האינסטלציה למנוע הצפות נוספות. בדקו כדי לוודא שהמים עצרו על ידי סיבוב ידיות הברז. בדרך כלל אפשר למצוא את השסתום המתאים על קו המים מתחת לכיור. הכלים שבדרך כלל תצטרכו הם:

  • מפתח ברגים
  • מברג או מכשיר דומה
  • פחית של תרסיס סיליקון מסוג WD-40 כדי לשחרר אומים / ברגים חלודים ולשמן אביזרים שנתפסו.
  • טבעות או-רינג להחלפה, אם נדרש.

כדי להתחיל, צריך להסיר את ידיות הברז. בדרך כלל הן מחוברות למתקן הראשי על ידי ברגים מתחת לבסיס או המכסה. השתמשו במברג כדי לשחרר אותן. אם הברגים נחלדו ואינם משתחררים, התזה קלה של תרסיס סיליקון תאפשר לשחרר אותם בקלות ובלי להכתים את החלקים הדקורטיביים.

כשתמשכו את הידיות למעלה, תבחינו באום שמקבע את השסתום במקום. השתמשו במפתח הברגים כדי לפתוח אותו ולבדוק האם הוא נפגם. הסירו את השסתום על ידי משיכתו למעלה או הפעלת לחץ נגד כיוון השעון בעזרת מפתח ברגים. בתוך השסתום תהיה טבעת או-רינג וסדרת דסקיות. בחנו אותם ובדקו שאין בהם שברים. אם רואים נזק, צריך להחליף אותם. לכו לחנות ותשאלו את העובדים איך למצוא סט זהה. בכל מקרה, רססו את תרסיס הסיליקון על כל אחד מהחלקים כדי למנוע חלודה ושברים בעתיד.

החזירו את החלקים באותו הסדר שבו הסרתם אותם.

לחץ מים נמוך

ישנם מעט דברים בחיי היומיום שמעצבנים כמו ראש מקלחת או ברז עם זרם מים קלוש כשצריכים להתנקות. מצאנו מספר פתרונות שיעזרו לבדוק ולתקן בעיות אלה.

מציאת המקור לבעיה

ישנן מספר סיבות שונות ללחץ מים נמוך, ולכן הדבר הראשון שיש לעשות הוא להבין איפה הבעיה מתרחשת. כדי להתחיל, הסתובבו בבית ובדקו בכל ברז את המים החמים והקרים, כדי לוודא שיש לחץ מים מתאים. אם הלחץ הנמוך הוא במקומות מסויימים בלבד, הגורם לבעיה הוא בדרך כלל חסכם או ראש מקלחת סתומים.

ניקוי חסכם

החסכם ממוקם בקצה הברז ובדרך כלל ניתן לשחררו באופן ידני. עם זאת, בברזים ישנים יתכן שיהיה קשה יותר לשחרר אותו. במידת הצורך אפשר להשתמש בפלייר, אבל צריך להיזהר מאוד לא לפגוע ברשת העדינה.  אם החסכם עדיין לא משתחרר בתנועות עדינות הלוך וחזור, רססו אותו בתרסיס החודר WD-40. פעולה זו תשחרר את ההתנגדות תוך זמן קצר ותאפשר הסרה קלה.

לאחר הסרת החסכם, השרו את חלקיו בתמיסת חומץ – היא תשחרר את כל המשקעים המינרליים שהצטברו עליהם. לאחר השריה יסודית ניתן להבריש בעדינות את המשקעים השבורים עם מברשת שיניים. לאחר הניקוי, חברו את החסכם וחזקו אותו, פתחו את המים בברז למשך זמן קצר כדי לנקות את שאריות הסתימה ובדקו שהמים זורמים כראוי.

ניקוי ראש מקלחת

ניקוי של ראש המקלחת יכול לשפר את לחץ המים ולשמור על זרם מים יציב. ברוב המקרים, במקום להסיר את ראש המקלחת אפשר לנקות אותו בכך שממלאים שקית ניילון עם תמיסת חומץ, ומושכים אותה בזהירות על ראש המקלחת. הדקו את השקית עם רצועת גומי או קשר, והשאירו להשריה במשך שעה-שעתיים. פתחו את הברז שוב כדי לנקות את שאריות המשקעים ואת שארית החומץ. לאחר מכן רססו תרסיס סיליקון להגנה.

אם מסנן הרשת של ראש המקלחת סתום, יהיה צורך להסיר את ראש המקלחת. בדרך כלל ניתן לשחררו אותו באופן ידני. עם זאת, מאחר שהוא מחובר ישירות לצינור אינסטלציה חשוב, יש להזהר לא לשלוף אביזרים חלודים או להפעיל לחץ חזק מדי. במקרה של חלודה, רססו תרסיס חודר WD-40 כדי להשפיע על החיבור, והמתינו עד שהוא ישתחרר מספיק כדי שתוכלו לפתוח בסיבוב ידני.

לאחר הסרת ראש המקלחת, הוציאו מתוכו את המסנן המובנה. השרו אותו בחומץ, ובמקביל הברישו את שאר ראש המקלחת מבפנים ומבחוץ עם מברשת שיניים בעלת סיבים רכים. לאחר השלמת תהליך זה, הרכיבו את החלקים מחדש ורססו עם תרסיס סיליקון. הרכיבו בחזרה לצינור המים. פתחו את המים כדי לבדוק את הלחץ ולנקות את שאריות המשקעים.

החלפת צינורות מים מגולוונים

בעוד שהצינורות בבתים חדשים הם מנחושת או פלסטיק, בבתים בני יותר מ-30 שנה יהיו בחלק כלשהו של הבית צינורות מים מגולוונים. הם עשויים מברזל מצופה אבץ, ולעתים קרובות סובלים מחלודה ודליפות. החלפת מערכת ישנה היא עניין יקר ומרובה עבודה, ורבים מכם יעדיפו פשוט לטפל בדליפות כשהן קורות. הנה כמה צעדים פשוטים להחלפת קטע של צינור.

התחילו עם קניית קטע הצינור המתאים לצרכיכם, החנויות יוכלו לספק לכם אפשרויות בממדים שונים. כדי לחשב את האורך הנדרש, מדדו את אורך הצינור הדולף מחיבור אחד עד לחיבור השני, והוסיפו אינץ’ אחד (2.54 ס”מ) כדי לכסות על התבריג בחיבורים.

התחילו על ידי סגירת המים בברז הראשי. אתרו את הברז בנקודה הנמוכה ביותר בבית והפעילו אותו עד שאין יותר מים. מומלץ לכסות את הרצפה עם יריעת פלסטיק ולהכין מיכל כדי לקלוט את נזילות המים. חתכו את החלק הפגום של הצינור באמצעות מסור. השלב הבא הוא שחרור ההברגה של הקצוות הלא חתוכים שנותרו משני צדי הצינור. קל יותר לומר את זה מאשר לעשות, כי השימוש הארוך בצינורות גורם לעתים קרובות לחלודה בחיבורים, כך שבלתי אפשרי להזיז אותם עם מפתח ברגים. רססו בנדיבות את התרסיס החודר WD-40 לתוך תבריג הצינור וחכו עד שנוזל הסיכה בעל הפעולה המהירה יספג וישחרר את החומר.  לאחר שהצינור ישתחרר, הסירו את שני הקצוות עם שני מפתחות צינורות, אחד בשביל לאחוז בצינור והשני למינוף הכוח.

השלב הבא…

הבריגו אום חיבור על כל אחד מהקצוות של הצינור החדש, הדקו את החיבור על ידי הוספת אום טבעת למקטע אחד של הצינור כדי לעזור להחזיק אותו במקום לאחר החיבור. מרחו חומר חיבור בתוך כל אחד מקצות הצינור ועל כל חיבור. השתמשו שוב בשני מפתחות צינורות יחד כדי לחבר את הצינור החלופי.

לאחר שהצינורות והאביזרים הדולפים חוברו היטב ונוקו, לחץ מים נמוך ונזילות אמורים להיות נחלת העבר. הכל תודות לקצת ידע באינסטלציה ופחית של תרסיס סיליקון WD-40 ותרסיס חודר WD-40.